Categories
Shopping Tips

Best Value #2 Wooden Pencils for Back To School

It is back to school time and that means time to stock up on school supplies. Of course, you will find the classic #2 wooden pencil on the supply list of nearly every classroom out there. So, we thought we would help out by giving you our buying guide on how to find the best value on #2 wooden pencils.

But first, some fun facts

Fun Pencil Facts

  • There are an estimated 2 billion wooden pencils made every year, the vast majority being #2
  • Dixon Ticonderoga is the world’s largest pencil manufacturer, producing ~1.5 billion pencils each year (source)
  • A single standard size pencil can draw a line 35 miles long (source)
  • Before erasers were invented, bread crumbs were used to erase mistakes (source)
  • There are over 2,000 search results for Pencils on Amazon

How much can you save buying pencils?

The most interesting fact for us is the disparity in the prices. Online, we see prices that range from just over $0.06/pencil to $1.00/pencil for what appear to be nearly the same #2 wooden pencils. It is pretty common to find them for $0.15-$0.20/pencil. To put that in perspective, if the average pencil sells for $0.15/pencil, but with a smarter shopping strategy you could get them for $0.10/pencil, then the families/schools/businesses of the world could collectively save 100 million dollars! That is a lot. Of course, each of us only saves a small amount, but still!

To make sure you are getting the best price, we have three recommendations:

Buy at a local store

In all of our price comparisons, we found the cheapest place to buy pencils is finding a local Wal-Mart where we have seen them for ~$0.04/pencil vs a typical price of about $0.15/pencil online. But, if you like the convenience of buying online and willing to pay just a little more, then read on.

Buy in bulk

We found that many of the bulk packs have the best price per unit. They come in quantities of 144 – 1000 pencils and can often be found for $0.06/pencil. This quantity is often too many for any one household, but maybe going in with friends or as a classroom and splitting the cost might be worth it. Use the $100 savings to have an ice cream party!

Time the market

Prices fluctuate like crazy online and buying “out of season” can often save you a lot of money. We have included below our top recommendations for buying pencils. We update the list below multiple times a day so you can check back frequently and see if there are better prices for you.

Also, keep in mind that it may be a huge bonus to you if they come pre-sharpened!

We hope you find this buying guide useful. Happy back to school shopping!

AccessDeniedAccess DeniedXKGQMZTS6DPH0078pvt7WozlTK1OxJia345ev97+Xz9TyDdn2UkRqKTOdYPmiauc4ZFDqm/A0xkxvD13kI3Tvrp5H5w=

Also, if you are a website owner and interested in displaying this or a similar list of products on your website, please contact us at [email protected]